Az orosz elnök bírálta a Nyugatot, mivel az ország hatalmas új szankcióhullámmal néz szembe.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a "hazugság birodalmának" nevezte a Nyugatot, reagálva az országot a szomszédos ukrajnai különleges katonai művelet miatt sújtó újabb szankcióhullámra.
Hétfőn a legfelsőbb kormányzati tisztviselőkhöz fordulva a következőket mondta: „Felszólítottam önöket, hogy vitassák meg a gazdasági és pénzügyi kérdéseket… tekintettel a szankciókra, amelyeket az úgynevezett nyugati közösség – a hazugság birodalma, ahogy beszédében neveztem – sújt. megpróbálnak rákényszeríteni országunkra."
A "hazugság birodalma" kifejezést az orosz elnök alkotta meg múlt csütörtökön, amikor bejelentette, hogy offenzívát indít Ukrajnában. „Mivel az Egyesült Államok a „rendszert alkotó erő”, az egész kollektív Nyugat ilyen „birodalommá” vált” – mondta akkor.
"Mellesleg, maguk az amerikai politikusok, politológusok és újságírók írják és mondják, hogy az Egyesült Államokban az elmúlt években egy igazi" hazugságbirodalom jött létre". "Nehéz ezzel nem egyetérteni, mert ez igaz" - mondta Putyin.
„Minden amerikai műhold nem csak lelkiismeretesen egyetért, játszik a zenéjével, hanem lemásolja a viselkedését, és lelkesen elfogadja a nekik felkínált szabályokat. Ezért jó okkal kijelenthetjük, hogy az egész úgynevezett nyugati blokk, amelyet az Egyesült Államok a maga képében és személyiségében alkotott meg, a "hazugság birodalma".
Oroszország ukrajnai hadművelete lett az egyetlen fennmaradó lehetőség, amellyel megakadályozható a további vérontás az országban, és Kijev ne próbáljon átfogó támadást indítani az ország keleti részén elszakadt Donyeck és Luhanszk régiók ellen – fejtette ki a Kreml. Az offenzíva előestéjén Moszkva hivatalosan is elismerte az ottani népköztársaságokat független államként.
Kijev azonban azt állította, hogy a támadás "nem provokált", és ragaszkodott hozzá, hogy nem tervezi a szakadár régiók erőszakos visszafoglalását. Donyeck és Luhanszk 2014-ben vált el Ukrajnától a Majdanon történt puccs után, amely megdöntötte az ország demokratikusan megválasztott kormányát. Míg a nagyszabású aktív harcok a 2014–2015-ös minszki egyezményekkel véget értek, a megállapodás által a válsághoz vezető útiterv soha nem valósult meg, és a köztársaságok éveken át szenvedtek alacsony intenzitású háborúskodást, amely ezreket ölt meg.