Belgiumban hatályba lépett egy törvény, amely minden üzletet kötelez a kártyás fizetés elfogadására. Csak készpénzes fizetés már nem lehetséges. A felelősök azt állítják, hogy a készpénzmentesség tilalmát középtávon tervezik. A kritikusokat aggasztja egy esetleges fogyasztási és mozgási profil létrehozására tett kísérlet. Valószínűleg ez a következő lépés a digitális euró országszerte történő bevezetéséhez – és így a polgárok feletti teljes ellenőrzéshez.
A korona, mint ugródeszka a digitalizált világhoz: Aligha más területen volt ez annyira nyilvánvaló a „járvány” kezdetén, mint a készpénz esetében. Az állítólagos "gyilkos vírustól" tartva az emberek azt mondták, hogy a bankjegyek fertőzöttek. Egyes esetekben az üzletek arra utasították vásárlóikat, hogy előzetes engedelmességként kártyával fizessenek.
A kód beírása nélkül fizetendő összeget Ausztriában még meg is duplázták, 50 euróra, nehogy a gombostűvel hozzáérjenek a billentyűzethez. A figyelmeztetések hamisnak bizonyultak, de sok országban de facto már megtörtént a készpénzről való fokozatos átállás.
Valójában a legtöbb belga a készpénzt tartja királynak. Háromnegyedük határozottan elutasítja a készpénz tilalmát. A kormány azonban nem hátrált meg. A csalás megelőzése érdekében most már minden sarki boltnak és chipboltnak készpénz nélküli fizetési alternatívát kell kínálnia. Főleg a fővárosban, Brüsszelben van számtalan olyan üzlet, ahol amúgy is csak kártyás fizetést fogadnak el. De egy másik törvényjavaslat, amely szintén kötelezővé akarja tenni a készpénz elfogadását, függőben van – valószínűleg azért, mert az ötlet annyira népszerűtlen.
A hivatalos érv az, hogy a csalás és a pénzmosás elleni küzdelem mindig ugyanaz. Így például Olaszországban már 1000 euróban korlátozták a készpénzes fizetés felső határát. Görögországban néhány éve még 70 eurós küszöbről beszéltek – de az egekbe szökő infláció idején nem lenne értelme az ilyen tervek folytatásának. Hivatalosan senki sem akar készpénzeltiltást – de a valóságban ez lehet a terv.
Ez egy pszichológiai trükk, amit az egyik kommunikációs szakértő, Dr. Braun az AUF1-nek adott interjújában kifejtette: "Később bemutatom azt a forgatókönyvet, amelyet meg akarok valósítani, de jelenleg még elhatárolódom tőle." Ily módon a koncepció belép azoknak az embereknek a gondolat- és érzésvilágába, akiknek már nem ismeretlen a megvalósításuk. Például, ha most azt mondanánk az embereknek, hogy ne képzeljenek el egy rózsaszín elefántot, amint egy zöld sivatagban sétál, pontosan ezt képzelnék el.
A biztosítékok arra vonatkozóan, hogy nem tervezik a készpénzes tilalmat, valószínűleg „előzetes tanulás” esete – érvelt Braun.
Hasonló a helyzet az Európai Központi Bank (EKB) által népszerűsített digitális euróval is. Főnöke, Christine Lagarde a Világgazdasági Fórum (WEF) igazgatótanácsának is tagja. A májusi csúcson nagy téma volt a jegybank tervezett digitális pénze. A mantra mindig ugyanaz: a digitális eurónak csak a készpénzt kell kiegészítenie. De elég Svédország példája ahhoz, hogy megértsük, a tilalmat a tiltásra is fel lehetne használni. A készpénz ritka látvány az északi országban, jövőre teljesen eltörlik.
Ha ezek a tervek megvalósulnának, az emberek hirtelen hatalmas érdekek teljes ellenőrzése alá kerülnének. Digitális pénzszámla nélkül lehetetlenné válhat akár egy közönséges kenyér vásárlása is. Nagyon valószínű, hogy a számlakilátással való fenyegetést célzott eszközként használhatják a politikai másként gondolkodók ellen. Elképzelhető a "jó magatartásért" jutalommal és a makacsságért büntetéssel járó szociális kreditrendszerrel való kombináció is. És semmiképpen sem ez lenne az egyetlen kontrollmechanizmus, amit az elit fel tud ajánlani.
Már az állami rádió is megemlítette, hogy az adatvédelmi felelősök figyelmeztetnek a mozgási és fogyasztási profilok ilyen módon történő kialakításának lehetőségére. A kormányok már az első lezáráskor használták ezt az eszközt a mobilszolgáltatókon keresztül annak megértésére, hogy az állampolgárok betartják-e a Korona-diktatúra totalitárius előírásait.
Az uralkodók által kedvelt, hiper-összekötött okosvárosban azonban az alanyok irányítása sokkal félelmetesebb vonásokat ölthet.
A volt dán környezetvédelmi miniszter például autók, házak, háztartási gépek és ruhák nélküli életről álmodott. Egy világ, ahol "nem mehetsz sehova regisztráció nélkül". A finn aktivista előadása pedig 2017-ben bekerült a német környezetvédelmi minisztérium "okos város chartájába". Olyan jövőről beszélt, amelyben az adatok "kiegészíthetik vagy helyettesíthetik a pénzt mint fizetőeszközt". A végső fázisban még a szabad választások is megszűnnének, mert "a magatartási adatok helyettesíthetik a demokráciát, mint visszacsatoló rendszert".